Лабораторна робота №3

Тема: Модернізація процесу навчання на основі використання єдиного інформаційного освітнього середовища.
Мета: вивчити цілі інформаційної освіти, переваги організації єдиного освітнього навчання простору з метою модернізації процесу навчання.

Контрольні запитання

5. Чим зумовлена необхідність створення та використання інформаційного освітнього середовища?

Основним аспектом економічного зростання будь-якої країни і визначення її ролі у світовій спільноті нині є інтелектуально-освітній потенціал. Тому одним із пріоритетних напрямів державної соціально-економічної політики є сучасна ефективна система освіти, що здатна задовольняти соціальне замовлення суспільства на надання якісних освітніх послуг, які відповідають потребам інформаційного суспільства.
Для забезпечення якісної освіти необхідно готувати вчителя, здатного ефективно працювати в інформаційному суспільстві, що постійно змінюється і вдосконалюється.
Єдиний інформаційний освітній простір навчального закладу – це система, в якій задіяні на інформаційному рівні та пов’язані між собою всі учасники навчально-виховного процесу: адміністрація, викладачі, студенти та їхні батьки. Практично всі учасники навчально-виховного процесу об’єднані між собою відповідними інформаційними потоками.

6. Схарактеризуйте зміст і характеристику компонентів інформаційного середовища.

Інформаці́йне середо́вище — це сукупність технічних і програмних засобів зберігання, обробки і передачі інформації, а також політичні, економічні і культурні умови реалізації процесів інформатизації.
Основними компонентами інформаційного середовища є: 
  • інформаційні ресурси 
  • засоби інформаційної взаємодії 
  • інформаційна інфраструктура 
8. У чому полягають можливості використання ІОС в навчальному процесі, його складові?

Інформаційно-освітнє середовище - це інтегроване середовище інформаційно-освітніх ресурсів (електронні бібліотеки та електронно-освітні системи), програмно-технічних та телекомунікаційних засобів, правил їх підтримки, адміністрування і використання, що забезпечують підтримку і організацію освітнього процесу, ведення наукових досліджень та професійних консультувань. 
Під фізичною складовою інформаційно-освітнього середовища ми розуміємо: навчально-комп’ютерні комплекси, кабінети інформатики, робочі місця адміністраторів та лаборантів, вчительські предметні кабінети, підключення закладу до мережі Інтернет, мережеві ресурси закладу (сайти, блоги, портали, тощо), внутрішня локальна мережа закладу, технічні засоби навчання, мультимедійні засоби (проектори,телевізори, відео програвачі, фотоапарати, інтерактивні дошки тощо), програмне забезпечення тощо.
До інтелектуально-психологічної складової інформаційно-освітнього середовища ми відносимо, так званий, «людський фактор». Це взаємопов’язана, мотиваційна діяльність всіх учасників освітнього процесу з метою вирішення актуальних проблем щодо впровадження та подальшого використання інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі навчального закладу. Інтелектуально-психологічну складову інформаційно-освітнього простору ми розглядали як ефективну взаємодію всіх суб’єктів навчального процесу, що реалізується через провідні дидактичні принципи: зв’язок теорії з практикою, систематичність, послідовність, доступність, наочність, диференційований підхід.
Важливу роль у підготовці вчителів-предметників до використання електронних засобів навчання на уроках відіграє мотивація щодо впровадження нових форм навчання, спрямованих на теоретичну (лекції, семінари, лабораторні роботи, віртуальні екскурсії, самостійна робота) та практичну (практикуми, ділові ігри, проекти) підготовку. Після знайомства з педагогічними можливостями та перевагами використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій під час викладання свого предмету вчителі значно розширюють свій діапазон знань та вмінь щодо використання комп’ютера взагалі, та, як наслідок, знаходять нові авторські ідеї щодо розробки власних нових електронних засобів навчання та варіанти їх використання у навчальному процесі.
Другою важливою організаційно-педагогічною умовою з нашого комплексу умов ефективного формування готовності вчителів до використання електронних засобів навчання є оновлення змісту та структури методичної роботи з педагогічними кадрами у системі післядипломної педагогічної освіти.

12. Які існують та використовуються моделі змішаного навчання, у чому полягають їх переваги та недоліки?

Змішане навчання можна здійснювати за наступними моделями:
ПЕРША МОДЕЛЬ
1. Навчання здійснюється за такою схемою:
ДН → очна сесія → самостійне вивчення на основі інформаційно-телекомунікаційних технологій (ІТКТ)
ДН (формування базових знань під час вивчення теоретичного матеріалу);
очна сесія (детальний розгляд теми, обговорення та дискусія з даної теми)
самостійне вивчення (виконання завдань на базі вивченого навчального матеріалу, спілкування засобами ІТКТ).
ДРУГА МОДЕЛЬ
2. Тренінг в навчальній аудиторії → самостійне вивчення на основі ІТКТ → очна сесія
Розглянемо відповідні складові:
Під час проведення тренінгу в навчальній аудиторії здійснюється відпрацювання певних ситуацій, які використовуються викладачем або виконуються практичні завдання, семінари, ділові ігри та ін.;
Подальше навчання здійснюється самостійно в режимі он-лайн на більш високому та широкому обсязі навчального матеріалу, виконанні практичних завдань, а також здійснюється спілкування з викладачем, консультантом, студентами.
У наведених схемах змішаного навчання здійснюється поєднання самостійного та аудиторного навчання, що дає можливість кожному проявити себе відповідно до тих можливостей, якими він володіє.
Змішаний курс за обсягом навчального матеріалу значно більший у порівнянні з обсягом навчального матеріалу за традиційною формою навчання. Кожний учень або студент має можливість навчатися за власною траекторією, у будь-який зручний час. Використання електронних навчальних курсів сприяє зменшенню прогалин у знаннях, можливість одержувати додаткову інформацію для підвищення свого фахового рівня, відпрацювання пропущених занять та ін.
Головною перевагою другої моделі здійснення змішаного навчання є можливість практичного виконання або відпрацювання практичних ситуацій , здійснення повторення та узагальнення навчального матеріалу, спілкування з колегами після завершення навчання. У випадку, коли після завершення навчання виникають певні труднощі, кожний має змогу одержати додаткову консультацію у колег або викладача.
Змішане навчання становить модель успішного навчання, метою якого є одержання знань з використанням консультування за допомогою електронної пошти, дискусії у форумах, блогах, у процесі вивчення Веб-курсів, електронних книг та ін.
Виділимо переваги ЗН: 
масштабування; дає змогу значно збільшити аудиторію учасників навчального процесу за допомогою електронного навчання; 
швидкість; одночасно можна вчити багатьох людей на тому матеріалі, який було розроблено для одного слухача; 
колективність; забезпечується за рахунок різноманітності типів контенту; 
продуктивність; забезпечується можливістю навчання у будь-який час, з будь-якого місця. 
Змішаний характер навчання включає комбінацію різноманітних форм і систем навчання.
  1. Аудиторне навчання в присутності викладача, що передбачає безпосередній контакт учнів (студентів) та викладачів (семінари, лекції, рольові ігри, інструктаж, окремі питання практики, конференції, наставництво та ін.).
  2. Інтерактивне навчання – навчання в мережі (e-learning), яке здійснюється за допомогою інструментального середовища (електронний навчальний курс, віртуальні класи та лабораторії, конференцзв'язок, індивідуальне консультування за допомогою електронної пошти, дискусійні форуми, чати, блоги).
  3. Навчання з підтримкою різних засобів – розробленних нових навчальних матеріалів (Web-сайти, Web-лекції, Web-книги, відеоматеріали та ін.)
Інформаційно-технологічна система ЗН надає користувачам для навчання електронні навчальні матеріали, а також отримує можливість задавати питання та спілкуватись з викладачем, здійснювати самостійне тестування. Широкі можливості інтерактивного ЗН відкриває використання технологій Web 2.0., Web 3.0.
Здобувши у системі e-learning теоретичні знання, створюється база та підгрунтя переходу до інтенсивного практичного навчання (курсу), яке може здійснюватись у вигляді лабораторних і практичних занять в аудиторії або віртуально. Крім тісного контакту з викладачем, всі учасники навчального процесу одержують однакову можливість обміну знаннями між собою.
Використання ЗН у професійній освіті зумовлює зміну його організаційних форм, змісту і методів навчання, нових підходів до організації навчального процесу.
ЗН в більшості базується на використанні комп’ютерних мереж (локальних, глобальної мережі Інтернет), що сприяє активізації тих, хто навчається, їхньої взаємодії у розв’язанні спільних задач та проблем. Враховуючи те, що в професійному навчанні не повністю використовується самостійна його складова, відкривається можливість її реалізації за рахунок використання готових навчальних систем, електронних навчально-методичних комплексів, віртуальних лабораторій та ін.

Творчі завдання

Завдання 4. Опишіть зміст та технологію використання Єдиного інформаційного освітнього простору Вашого навчального закладу.

Інформаційний освітній простір ВДПУ включає в себе сайти університету, бібліотеки, блоги усіх факультетів, на яких розміщено інформаційний та освітній контент (включають ЕНМК з предметів). Сайт університету http://www.vspu.edu.ua вміщає загальну інформацію про навчальний заклад, інформацію для абітурієнтів та студентів, але навчальних матеріалів він не містить, вони розміщені на блогах факультетів. Електронний каталог бібліотеки https://library.vspu.edu.ua містить інформацію про наявний книжковий фонд в університеті. 
А також технічні засоби навчання, ними добре забезпечений університет і заняття проходять з використанням презентацій, відео, аудіо та фото матеріалів, наявні читальні зали з комп’ютерами то доступом до мережі інтернет.

Завдання 5. Опишіть здійснення дистанційного навчання за однією з обраних моделей змішаного навчання. Обґрунтувати свій вибір.

Мені подобається модель змішаного навчання - тренінг в навчальній аудиторії → самостійне вивчення на основі ІТКТ → очна сесія
Обґрунтовуючи свій вибір, варто зазначити ментальність нашого народу, мало студентів здатні до самоосвіти без примусу, тому необхідно по трохи здійснювати цей перехід, тому потрібна аудиторна робота з викладачем та студентами щоб ділитись думками та досвідом один з одним. Разом з тим використовувати ресурси ІКТ.

Завдання 8. Складіть план підготовки та проведення:
- Вебінару;

Вебінар - це інтерактивне мережеве навчальне заняття, що проводиться викладачем дистанційно з використанням різноманітних програмних засобів та мережевих ресурсів, що забезпечують високу інформаційну насиченість і активність учнів в режимі реального часу.
Етапи проведення:
Тема: Використання ігор на уроках історії 
Організаційний момент (розрахування часу, розсилка електронною поштою про вербінар, реклама, технічна підготовка, підготовка робочого місця, презентація, тези матеріалу) 
План: 
  1. Значення ігрових технологій 
  2. Види ігор 
  3. Презентація ігор з історії 
  4. Підготовка до ЗНО за допомогою ігор 
  5. Первинне опитування 
  6. Яке значення тематичних ігор? 
  7. Які ігри використовують слухачі? 
  8. Виклад матеріалу 
  9. Активна взаємодія зі слухачами 
  10. Виклад матеріалу 
  11. Активна взаємодія зі слухачами 
  12. Резюме 
  13. Відповіді на питання 

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Historia est megistra vitae.  ( Історія – вчителька життя)